Tennis

Three Counties Punch Ticket to Nationals at Adult 18 & Over 3.0/4.5 Sectional Championships

It was another weekend filled with tennis fun in the sun at the USTA National Campus. Multiple counties from across the state gathered to compete at the Adult 18 & Over 3.0/4.5 Sectional Championships.

Three counties took home the four titles that were up for grabs, with two of them winning their first-ever Sectional Championship. 

In the 3.0 division, the Women’s and Men’s draw was dominated by Miami-Dade County. The teams representing the South Florida area dominated edged out 3-2 victories in both draws. This was their first time winning in the Men’s Division and second for the ladies. 

Over in the 4.5 Women’s flight, South Florida foe, Broward County took down Orange in a convincing 4-1 win. This marked Broward’s fourth championship since 2012.

The 4.5 Men’s division was conquered by Palm Beach County in a tight 3-2 win over Escambia. This was Palm Beach’s first title in this draw. 

The competing teams represented various clubs, parks, recreational departments, and organizations, and finished at the top of their local leagues during the 2022 season to advance to the USTA Florida 18 & Over Sectional Championships.   

These champions have qualified for the 2022 USTA League National Championships and will compete in October.   

FINAL RESULTS:  

Adult 18 & Over 3.0 Women  

Final: Miami-Dade (Crandon Park Tennis Center) d. Orange County (Red Bug Lake Park) 3-2 

[singlepic id=3683 w=450 h=300] [singlepic id=3682 w=450 h=300]

Championship Match Results:  

No. 1 Singles: Kristin Stroleny (Miami-Dade) d. Maria Boykin 6-1, 6-0 

No. 2 Singles: Kelly Baker (Orange) d. Aneta Kulesza Mestrinelli 6-2, 7-6 

No. 1 Doubles: Audrey Freedman/Sonya Mandel (Orange) d. Alexa Gillani Alimer Gonzalez 6-2, 6-3 

No. 2 Doubles: Yamila Porras/Isabella Ratti (Miami-Dade) d. Amber DAvis/Lauren Bridge 6-2, 7-6 

No. 3 Doubles: Stacie Gray/Jaishree Varadaraj (Miami-Dade) d. Nancy Borck/Jennifer Dunn 6-3, 6-4 

Miami-Dade County Season Roster: Yamila Porras (Captain), Aneta Kulesza Mestrinelli, Grace Mead, Alexa Gillani, Julieta Peralta, Maria Nunez, Kristin Stroleny, Jaishree Varadaraj, Carla Conde, Stacie Gray, Lucila Pena, Silvana Larrarte, Elimer Gonzalez, Isabella Ratti 

Adult 18 & Over 3.0 Men  

Final: Miami-Dade County (Tropical Park Tennis) d. Alachua County (Westside) 3-2 

[singlepic id=3679 w=450 h=300] [singlepic id=3676 w=450 h=300]

Championship Match Results:  

No. 1 Singles: Cesar Orejarena (Miami-Dade) d. Camilo Fita 7-5, 6-4 

No. 2 Singles: Jose Rivas (Miami-Dade) d. David Fuller 7-5, 6-1 

No. 1 Doubles: Boris Kuchuk/Isaac Barron (Alachua) d. Vicente Ciliberti/Gonzalo Garcia 6-3, 6-2 

No. 2 Doubles: Kewei Xu/Jorge Torres-Vazquez (Alachua) d. Gilberto Giampaolo/Rafael Rodriguez 6-3, 6-2 

No. 3 Doubles: Cristian Pelaez/Lucas Martinez (Miami-Dade) d. Xi Jun/Stefan Gerber 6-7, 6-4 

Miami-Dade County Season Roster: Gilberto Giampaolo (Captain), Gonzalo Garcia (Captain), Hector J Cardona V, Lee Araujo, Sebastian Montero, Jesus Galarza, Lucas Martinez, Jose Araujo, Cristian Pelaez, Vicente Ciliberti, Francisco Dugarte, Jose Rivas, Cesar Orejarena, Rafael Rodriguez 

Adult 18 & Over 4.5 Women  

Final: Broward County (Lauderdale Tennis Club) d. Orange Couty (Winter Park-Parks & Rec/Azalea Center) 4-1 

[singlepic id=3681 w=450 h=300] [singlepic id=3678 w=450 h=300]

Championship Match Results:  

No. 1 Singles: Rosamaria Rodriguez (Broward) d. Stacey Williams 6-2, 6-2 

No. 2 Singles: Victoria Baca (Broward) d. Catherine Taylor 6-0, 6-0 

No. 1 Doubles: Anne-Marie Miller/Sarah Harkins (Orange) d. Alaina Fotiu-Wojtowicz/Gabriela Castanon 6-3, 6-2 

No. 2 Doubles: Cheryl Hicks/Jill Rickey (Broward) d. Anna Svaetichin/Lisa Becket 6-4, 6-0 

No. 3 Doubles: Sally Guerra/Mariana Eberle-Baylock (Broward) d. Kim Frilot/Kristine Dionne 6-1, 6-4 

Broward County Season Roster: Alaina Fotiu-Wojtowicz (Captain), Victoria Baca, Gabriela Castanon, Janine Burke, Jill Rickey, Kumiko Currie, Veronica Wank, Cheryl Hicks, Brooke Oransky, Sally Guerra, Meg Jackson, Natalia Moll, Camila Giraldo, Rosamaria Rodriguez, Leyvis Concepcion, Mariana Eberle-Blaylock 

Adult 18 & Over 4.5 Men  

Final: Palm Beach County (Parkland Tennis Center) d. Escambia County 3-2 

[singlepic id=3677 w=450 h=300] [singlepic id=3680 w=450 h=300]

Championship Match Results:  

No. 1 Singles: Valentim Goncalves (Escambia) d. Arturo Carrasco 6-2, 6-0 

No. 2 Singles: Zachary Lane (Palm Beach) d. Hayden Essary 6-1, 3-6, 1-0 

No. 1 Doubles: Alejandro Cadena/Jay Graff (Palm Beach) d. Chad Cage/Lumbomir Kaderjak 6-4, 3-6. 1-0 

No. 2 Doubles: Charlie Skelton/William McClelland (Escambia) d. Atif Raoof/Anthony Cottone 7-6, 6-7, 1-0 

No. 3 Doubles: Stephen Markward/Ronen Bickel (Palm Beach) d. Stevens King/ Daniel Herman 7-5, 6-2  

Palm Beach County Season Roster: Alejandro Cadena (Captain), Atif Raoof (Captain), Ronen Bickel, Stephen Markward, Jay Graff, Matthew Kramer, Juan Giangaspero, Arturo Carrasco, Antonio Marcelin, Gonzalo Olmedo, David Williams, Diego Velasquez, Giovanni Guido, Zachary Lane, Anthony Cottone, James Taylor 

The post Three Counties Punch Ticket to Nationals at Adult 18 & Over 3.0/4.5 Sectional Championships appeared first on USTA Florida.

Source link

Related posts

Cincinnati | Nadal returns only to lose first match

Sports Guide

The Ten Best Bodies on the ATP Tour

Sports Guide

Matchpoint – Tennis Championships – First Thoughts

Sports Guide

Leave a Comment