Tennis

Action heats up at 2022 Australian Teams Championship

Australia’s best junior tennis players are contesting the 2022 Australian Teams Championship presented by Kia on the Gold Coast in Queensland.

Gold Coast, Queensland, 28 June 2022 | tennis.com.au

As Australia’s best tennis players don their whites for the 135th edition of Wimbledon this week, the nation’s brightest junior tennis players in the 11/u, 13/u and 15/u age groups are contesting the 2022 Australian Teams Championship presented by Kia on the Gold Coast in Queensland.

More than 150 up-and-coming tennis players from each Australian state and New Zealand will play at the annual junior team competition across 10 days.

The round-robin tournament has teams competing in pool matches, before the final elimination rounds are contested.

Tournament Director Francis Soyer said competitions like the Australian Teams Championship presented by Kia provide an important opportunity to junior players early on in their career.

“National tournaments like these give Australia’s future tennis stars the chance to play as a team at the highest level here at home and support each other as teammates,” he said.

“Some of our current pro tennis players today gained cherished experience at this very event including the likes of past junior champions Nick Kyrgios, Jordan Thompson, Thanasi Kokkinakis, Jason Kubler, Maddison Inglis, Jaimee Fourlis and Zoe Hives, who are all competing in London this week.”

The tournament is one of four Australian Junior Championship events held each year, which take place on each of the Grand Slam surfaces – clay, grass and hard court.

Kia will present an award to the ‘Most Driven’ player from each age group, recognising the players who have displayed values of ‘commit, compete and respect.’

Rod Laver Cup – 11/u boys
Played from 24 to 28 June

Team
Competitors

Australian Capital Territory
Tommy Camus, Jobe Dikkenberg, Mitchell Rankin

New South Wales
Ethan Domingo, Dusan Sormaz, Ben Spotswood

Queensland
Taiki Takizawa, Arkin Amin-Patel, Kevin Luo

South Australia
Sarvin Dev Mahadavan, Clynton Vuong, Tom Nettle

Victoria
Raphael Savelli, Jonathan Zhang, Bryn Baik

Tasmania
Charlie Marsden, Hunter Richardson, Lochie Sampson, William Carswell

Western Australia
Elroi Chiripamberi, Aidan Chan, Lucas Sirbu

New Zealand
Ethan Pryor, Charles Kindt, Liam Howes

Margaret Court Cup – 11/u girls
Played from 24 to 28 June

Team
Competitors

Australian Capital Territory
Anaise Maka, Isabel Cairns, Piyushi Bandara, Zoe Cowles

New South Wales
Valentyna Rosa, Suri Suchovsky, Ami Dalla Pozza

Queensland
Valenova Tsai, Ceressa Jackson, Danica Todorovic

South Australia
Hannah Park, Oparah Rajakaruna, Nahla Salley

Victoria
Pauline Ma, Eleni Makantasis, Musemma Cilek

Western Australia
Sunmer Royall, Addison Franklin, Misty Woodhouse

New Zealand
Dorea Morina, Samaara Robin, Aliyah Daly, Jessica Wang

Sproule Stephens Cup – 13/u boys
Played from 24 to 28 June

Team
Competitors

Australian Capital Territory
Elijah Dikkenberg, Oscar Andrews, Luka Cowles

New South Wales
Marco Ciarrocchi, Shannon Anek, Har Abir Sekhon

Northern Territory
Rafael Fulmanski, Dusty Cannard, Jericho Prete

Queensland
Cody Atkinson, Connor McEvoy, Asher Brownrigg

South Australia
Filip Fantasia, Jeffrey Strydom, Ari Lewis-Kelly

Victoria
Nikolas Baker, Ymerali Ibraimi, Lachlan King

Tasmania
Banjo Seeger, Doug Sheppard, Ethan Clemons, Oliver Carswell

Western Australia
Nemanja Savic, Suyash Makesar, Sehun Park

New Zealand
Zachariah Wu, Noa Milburn, Riley Breen

Mary Hawton Trophy – 13/u girls
Played from 24 to 28 June

Team
Competitors

New South Wales
Renee Alame, Bhavya Bhardwaj, Brooke Komorowski

Northern Territory
Christina Prete, Nelini Abeywickrama, Ruva Nesvinga

Queensland
Georgia Campbell, Gina Cha, Grace Cadwallader, Scarlett Smeltz

South Australia
Leana Nannapaneni, Isabella Yang, Taylor Glennon

Victoria
Koharu Nishikawa, Gurmanat Sandhu, Ava Beck

Tasmania
Xanthe Hooper, Britta Russell, Paige Jacobson

Western Australia
Sara Nikolic, Claudia Shearwood, Kendal Macdonald

New Zealand
Dallas King-Ehau, Yashwitha Reddy, Audrey Tran, Boidehi Ukil

Wayne Reid Cup – 15/u boys
Played from 30 June to 3 July

Team
Competitors

Australian Capital Territory
Oscar Andrews, Elijah Dikkenberg, Luka Cowles

New South Wales
Jerome Estephan, Lachlan McFadzean, Boyd Schreiber

Northern Territory
Taj Cannard, Rafael Fulmanski, Lincoln Pratt

Queensland
Gautham Santhosh, Oliver King, Juan Alberto Beltran, Radu Cojocaru

South Australia
Jonas Hahn, Michael Smith, Billy Williams

Victoria
Michael Korobitsin, Diordan Macababbad, Luca Connaughton

Tasmania
Lachlan Browne, Balin Russell, Jack Heathcote

New Zealand
Kai Milburn, Max Richardson, Kevin Li, Jonty Giesen, Chan Min

Wayne Reid Cup – 15/u girls
Played from 30 June to 3 July

Team
Competitors

Australian Capital Territory
Aliyah Dwyer, Wambui Taylor, Alisha Kumar

New South Wales
Gabby Gregg, Rianna Alame, Elizabeth Ivanov

Northern Territory
Alicia Dale, Amber Sharp, Ava Willoughby

Queensland
Helena Guan, Jovana Petrovic, Juliet Santitto

South Australia
Kalina Stefanov, Sukhi Venkatesh, Saanvi Kondamuri

Victoria
Isabella Crossman, Bridget Mihulka, Gabrielle Villegas

New Zealand
Lucia Gale, Zi Xin Zhu, Audrey Newman, Katie Oliver

> VIEW: Australian Teams Championship scores and schedules

Book online, play today: Visit play.tennis.com.au to get out on court and have some fun! 

Source link

Related posts

Legends that Left Tennis in 2019

Sports Guide

Azarenka calls for WTA 'reaction' to Wimbledon ban on Russians, Belarusians

Sports Guide

Roland Garros: A historic tournament

Sports Guide

Leave a Comment